Přejít na menu Přejít na obsah

Aktuálně


Rolové hry

Na přípravě bohatého programu věnovaného hrám na hrdiny - rolovým hrám (přednášky, hraní, workshopy, ...) spolupracujeme s několika kluby jako jsou RPG Aliance zastřešující několik RPG webů a jejich komnit, MaelströM a Manifest fantastiky.

Hra na hrdiny je častý, ale nepřesný překlad anglického Role playing game RPG). Přesnější překlad zní Rolové hry. RPG je hra, kde hráči zaujímají role smyšlených postav, které si podle daných pravidel vytvoří a za které ve hře jednají. Je to forma interaktivní zábavy založené na vyprávění příběhu. Příběh lze ovlivnit, lze se na něm aktivně podílet a lze si z něj odnést zážitek jakoby z jiné reality. Svět dané hry a jeho zákonitosti jsou obvykle definovány v pravidlech, často velice komplikovaných a rozsáhlých. Hru většinou někdo řídí (člověk nebo počítač), dohlíží na dodržování pravidel, vede hráče, představuje hráčům svět, rozhoduje o následcích toho, co hráči (respektive jejich postavy) udělaly a podobně.

Světy rolových her jsou nepřeberně bohaté - fantasy, historické, westernové, sci-fi, hororové, postapokalyptické, ale i současné.

Druhy rolových her

Stolní RPG hry

Hráči popisují chování a akce postav a řídící hráč jim vrací odezvy světa. Postavy prožívají dobrodružství a získávají nové schopnosti. Nejznámější českou fantasy RPG hrou na hrdiny je Dračí doupě, ale jsou jich desítky dalších s mnoha podvariantami. V současné době se prosazují hry zaměřené na příběh, hraní rolí a atmosféru.

Počítačové RPG hry

V počítačových hrách na principu RPG svět a postavy podle herního systému řídí počítač. Odlišností od stolních RPG her je jen způsob zpracování virtuálního světa a řízení. Počítačové RPG hry mají omezenou možnost jednání a předem zcela či z velké části daný příběh a vývoj postav. Soustředí se hodně na výpravnost a systém vývoje schopností postav. Nabízejí hru jednomu i více hráčům, ať už zastoupeným počítačem nebo reálnými hráči, např v MMORPG (Massively-Multiplayer Online Role-Playing Game).

LARP

Dalším druhem rolových her je larp, ve kterém účastníci skutečně hrají své postavy fyzicky a interagují mezi sebou i s prostředím. Snaží se splnit cíle v herním světě reprezentovaném reálným světem. Larp nemá žádné publikum a jeho smyslem je hlavně zábava a zážitek účastníků. V poslední době je velmi rozvíjen.